Büyükada Otel Yorum ve Şikayetleri Büyükada Otel Tavsiyeleri En Uygun Büyükada Otelleri
Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Diğer adalar

Yassıada

Yassıada Eni sadece 185, boyu 740 m olan Yassıada, iki Hayırsızada' nın yassı olanıdır. Düz bir araziye sahip olan adanın sahilleri denize dik olarak iner. Tarihte bu ada da sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Kuzey tarafında küçük bir limanı olan Yassıada tarih boyunca Latinler' in ve Ruslar' ın istilalarına uğramıştır. İstanbul' un fethinden sonra tamamen ilgisiz kalan ada 1859 senesinde İngiltere sefiri Sir Henry Bulwer tarafından satın alınarak üzerinde bazı garip, kale gibi yapılar yaptırılmıştır. Daha sonra tekrar el değiştiren Yassıada en son 1947 yılında Deniz kuvvetlerine geçmiştir.

Bu dönemde modern binalar yapılan ada, asıl şöhretini 1960 darbesinden sonra burada kurulan mahkeme sonucu Başbakan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan' nın idama mahkum edilmesiyle, kazanmıştır. Daha sonraki dönemlerde sivil siyasiler burada yargılanmış ve gözaltında tutulmuşlardır.

Bu süreçten sonra tekrar Deniz kuvvetleri Komutanlığı' na devredilen Yassıada 1978 yılına kadar askeri eğitim faaliyetlerine ev sahipliği yapmıştır.

1993 senesinde İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ne devredilen ada 1995 senesinden terk edilerek boş kalmıştır.

Sivriada

Hayırsızada' nın sivri olanı olan ada meskun değildir. Denizin içinden yükselen tepenin üst kısmı olan adanın yüksekliği 90 metredir.

Güneyinde küçük bir limanı bulunan Sivriada' nın sadece bir de tatlı su kuyusu bulunmaktadır. Tarihte sürgün yeri olarak kullanılan ada antik çağlarda inzivaya çekilmek istenler tarafından rağbet görmüştür

10. yüzyıldan kalan manastırın bugün sadece kalıntıları mevcuttur. Bizans ve Osmanlı döneminde yapılar için adadan taş nakledilmiştir. Haydarpaşa rıhtımı ve limanı içinde adadan taş nakledildiği bilinmektedir.

1911 yılında İstanbul' da bulunan başıboş köpeklerin buraya gönderilmesi ve açlıktan, susuzluktan birbirlerini parçalayarak ölmeleri ada tarihi bakımından önemlidir.

Kaşıkadası

Burgazadası'nın doğusunda yer alan ve küçük bir ada olan Kaşıkadası' nın eski adı Pita' dır. Bir kaşığa benzediği için Türkçe'de 'Kaşıkadası' diye isimlendirilmiştir.

Uzunluğu sadece birkaç yüz metre olan adada basit bir iskele ve 2 küçük ev bulunmaktadır.

Özel mülkiyette olan Kaşıkadası hiçbir dönemde iskana açılmamıştır. 1950' de Danon ailesi tarafından satın alınan ada daha sonra bir turizm şirketine satılmıştır. Turizm şirketi adada her ne kadar tesisler inşa etmeye çalışsa da bunun başaramamıştır.

Tavşan Adası

İstanbul adalarının en güneyinde ve en uzağında yer alan Tavşan adası ağaçsız, çıplak ve kayalık bir kara parçasıdır. Eni boyu sadece 90 m olan adada 40 m yüksekliğinde bir tepe vardır. Meskun olmayan ada, tavşanı bol olduğundan bu isimle anılmaktadır. Haritalarda ki adı 'Balıkçı Adası' olan adada günümüzde de bolca tavşan yaşamaktadır.

 
Büyükada Princess Hotel
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Otel Kampanya ve Fiyatları'ndan haberdar olmak için üye olun.
27 Nisan 2018 - 02:54

Tatilman Tatil Danışmanı
Büyükada Otel
Ağva Otelleri
Büyükada Restaurant
Abant Oteller
Kayak Turları
Anket
Tatil için en çok tavsiye ettiğiniz Ada?
 

Ağva Otel

Kimler Çevirimiçi
Şu anda 28 konuk çevrimiçi

Alaçatı Otelleri

Son Yorumlar
  • mustafa yüksel
    Arkadaşlar iyi akşamlar ben adalara ilk defa kız arkadaşımla gitmeyi düşünüyorum.nerd... Devamı
  • Davut binici
    ilk kez adalara gidişimdi.internetten bulduğum bir otele rezerv yaptırdım.varmıştık o... Devamı

Seo Fiyatları

Büyükada Gün Batımı
Büyükada Gün Batımı
Benzersiz ada manzarasında güneşin batışını izleyerek harika dakikalar geçirebilirsiniz.
Büyükada Faytonları
Büyükada Faytonları
Ada sessizliğinde, faytonlar aracılığı ile gezinti yaparak doğanın keşfini yapabilirsiniz.
Büyükada Rakı Balık Keyfi
Büyükada Rakı Balık Keyfi
Meydanda bulunan restoranlarda lezzetli deniz mahsullerinin tadına çıkarabilirsiniz.
Büyükada otelleri
Büyükada otelleri
Dekoratif tasarımları ile Büyükada otellerinin huzur dolu atmosferinde dinlenebilirsiniz.
Büyükada Pansiyonları
Büyükada Pansiyonları
Doğa ile baş başa kalarak oksijen depolayacağınız tatilleri ada pansiyonlarında yaşayın.
Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Büyükada Otelleri © 2012 - 2015
Büyükada'nın en iyi otel ve pansiyonları